title: "Timpano TPT-3000EQ 2 Ohm Compact Amplifier 3000 Watts, 1 Channel, Full Range Amp Class D for The Installation of, Woofers, Drivers and Tweeters on Pro Audio System"
brand: "timpano"
price: "B/.50"
currency: PAB
in_stock: true
reviews_count: 3
store_origin: PA
region: Panama
---
# 3000W Power Compact Design Advanced EQ Timpano TPT-3000EQ 2 Ohm Compact Amplifier 3000 Watts, 1 Channel, Full Range Amp Class D for The Installation of, Woofers, Drivers and Tweeters on Pro Audio System
**Brand:** timpano
**Price:** B/.50
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎶 Power Up Your Sound Experience!
## Quick Answers
- **What is this?** Timpano TPT-3000EQ 2 Ohm Compact Amplifier 3000 Watts, 1 Channel, Full Range Amp Class D for The Installation of, Woofers, Drivers and Tweeters on Pro Audio System by timpano
- **How much does it cost?** B/.50 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- timpano enthusiasts
## Why This Product
- Trusted timpano brand quality
## Key Features
- • **Unleash the Power:** Experience a staggering 3000W RMS at 2 Ohm for unmatched audio performance.
## Overview
The Timpano TPT-3000EQ is a high-performance Class D compact amplifier that delivers 3000 watts RMS at 2 Ohm, featuring advanced equalization for tailored sound control and an impressive efficiency rate of 85-95%. Perfect for professional audio installations.
## Description
Timpano amplifiers raise power amplification to a new standard of quality. Providing an efficiency rate of 85-95% in a compact Class D full range amplifierNumber of Channels: 1RMS Power at 1 Ohm 12.6V: -RMS Power at 2 Ohm 12.6V: 3000W RMSRMS Power at 4 Ohm 12.6V: 2100W RMSSupply Voltage: 9.5 ~ 15VFrequency Response: 10Hz ~ 25KHzCrossover Low Pass: 50Hz ~ 25KHzCrossover High Pass: 10Hz ~ 700HzSignal to Noise: > 90 dBHarmonic Distortion: <0.9 % THDInput Sensitivity: 0.2VInput Impedance: 13K OHMSImpedance Output: 2 OHMSConsumption with Signal Musical: 2A ~ 134AConsumption with Signal Bass: 2A ~ 269ADimensions (L x W x H): 8.75” x 7.40” x 3”Weight: 5.50 Lbs1 channel of advanced individual equalization features for Bass, Mid Bass and Mid High, plus the traditional Level, High Pass and Low Pass features. Full Range frequency response from 10Hz to 25KHz allows the installation of Subwoofers, Woofers, Drivers and Twitters.Before using the amplifier, always follow the guidelines to guarantee optimal performace:• Make sure the amplifier is switched off before adding or removing any connections • Keep all cables as far away as possible from the ignition cables, electronic injection modules and starter switch• Always use 100% Cooper cables and good quality connectors• Important: Use a 150A fuse 12 inches away from the battery as a safety precaution Frequency reference of 1Khz with THD+N to ≤10% in impedances referring to the indicated in each measurement. The electronic components and the manufacturing process can present manufacturing variations.This amplifier is designed to perform on music applications (with speakers), any load test (resistant load) is not recommended.
## Features
- Small Footprint Technology!
- Class D Full Range Compact Amplifier
- It provides an unsurpassed efficiency rate of 85-95%
- Offer 1 channel with advanced individual equalization features for Bass, Mid Bass and Mid High
- RMS Power at 2 Ohm 12.6V: 3000W RMS
## Product Details
- **Item dimensions L x W x H:** 8.75 x 7.4 x 3 inches
- **Voltage:** 15 Volts
- **Manufacturer:** Timpano
- **Maximum Supply Voltage:** 15 Volts (DC)
- **Minimum Supply Voltage:** 9.5 Volts
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Wow factor!
*by A***R on December 25, 2022*
I was a little skeptical about the amplifier at first because of its size but after I installed it, it exceeded my expectations. I have it on 4 Timpano 12 tpt midranges at 2ohms and the vocals as well as the midbass is super loud and clear!! I will be ordering another one soon for my back doors.
### ⭐ Junk, dumpster filler
*by J***E on December 27, 2019*
Junk, fire hazard, use only if you are dumb! Only gave a star because negative star is not an option
### ⭐⭐ Underfuse this amp fire hazard
*by K***G on December 9, 2019*
Check out Wilson audio labs on YouTube about this amp at1 ohm test. Boom lol