Spec Ops M7-RING616G50 Hog Rings are 16-gauge, 11/16" galvanized staples designed for use with the Spec Ops M7 Hog Ring Stapler. Featuring a divergent point for superior drive and a 7mm round ring for secure fastening, this 2,500-pack delivers heavy-duty performance ideal for fencing, basket repair, and more. Plus, 3% of proceeds support veterans and first responders, making every project meaningful.
| ASIN | B089TTN5KP |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 231,999 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 50 in Wire Fencing Staples |
| Colour | Silver |
| Compatible fastener range | Spec Ops M7 Hog Ring Stapler |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (331) |
| Date First Available | 4 July 2020 |
| Finish | Silver |
| Head Style | Divergent Point |
| Included Components | 2,500 Pieces |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 1.09 kg |
| Item model number | M7-RING616G50 |
| Manufacturer | Spec Ops Tools |
| Material | Metal |
| Measurement System | Inch |
| Number of Pieces | 2500 |
| Part Number | M7-RING616G50 |
| Power Source | Hand Powered |
| Product Dimensions | 13.49 x 9.5 x 0.25 cm; 1.09 kg |
| Shape | Divergent |
| Size | 11/16" |
| Style | Divergent Point Rings |
J**.
Excelente, le caben a la engrapadora dewalt
C**O
P**H
These are good quality, and very reasonably priced hogrings. They work like they should, and don't cause the tool to jamb or misfire. The description doesn't state it, but these ARE galvanized steel hogrings. I contacted Spec-Ops customer service via their website and confirmed it prior to ordering them. They are boxed well, in 50 ring sticks. As the name suggests, these are RING616G50 compatible hogrings, so they will fit the Stanley Bostitch P7 hogring tool as well as Spec-Ops own tool. They "might" work in the Dewalt tool as they are the same width (20mm across to the outside edges) and gauge, but the pointed ends are a bit more curved than the Dewalt hogrings are. If I can get ahold of one of the dewalt tools, I'll update this review with my findings.