title: "FA1-2000.1 Mono Channel Car Audio Amplifier (Black) - Class SQ Amp, 2000-Watt, 1 Ohm Stable, Variable Electronic Crossover, LED System Protection, Heavy Duty Connections, Bass Remote Included"
brand: "mb quart"
price: "B/.1272"
---
# 1 Ohm Stability 2000W Power Variable Crossover FA1-2000.1 Mono Channel Car Audio Amplifier (Black) - Class SQ Amp, 2000-Watt, 1 Ohm Stable, Variable Electronic Crossover, LED System Protection, Heavy Duty Connections, Bass Remote Included
**Brand:** mb quart
**Price:** B/.1272
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎶 Elevate Your Ride with Unmatched Sound Quality!
## Quick Answers
- **What is this?** FA1-2000.1 Mono Channel Car Audio Amplifier (Black) - Class SQ Amp, 2000-Watt, 1 Ohm Stable, Variable Electronic Crossover, LED System Protection, Heavy Duty Connections, Bass Remote Included by mb quart
- **How much does it cost?** B/.1272 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- mb quart enthusiasts
## Why This Product
- Trusted mb quart brand quality
## Key Features
- • **Unleash the Power:** Experience a booming 2000 watts at 1 ohm for unparalleled sound.
- • **Seamless Integration:** Easily adapt to your OEM system with DC Sensing technology.
- • **Heavy Duty Connections:** Built to last with robust connections for reliable performance.
- • **Bass at Your Fingertips:** Control your bass levels with the included wired remote.
## Overview
The MB Quart FA1-2000.1 Mono Channel Car Audio Amplifier is a high-performance Class SQ amp delivering 2000 watts at 1 ohm, designed for seamless integration with automotive subwoofers. It features a variable electronic crossover, LED system protection, and heavy-duty connections, ensuring durability and superior sound quality. A wired bass remote is included for easy control.
## Description
FA1-2000.1 Mono Channel Car Audio Amplifier (Black) - Class SQ Amp, 2000-Watt, 1 Ohm Stable, Variable Electronic Crossover, LED System Protection, Heavy Duty Connections, Bass Remote Included
## Features
- Need to add a mono car audio amp for a subwoofer The MB Quart FA1 2000. 1 Formula Series Monoblock Class D Amp features innovative sound quality and power technology. This 2, 000 watt 1 ohm stable car audio amplifier is designed to work with automotive subwoofers and features DC Sensing to allow any amplifier to be easily integrated into an OEM system by simply adapting a RCA cable from the source unit. A wired bass remote is included.
- 2, 000 watts at 1 ohm
- 1, 000 watts at 2 ohms
- 500 watts at 4 ohms
- 1 ohm stable.Fit Type: Universal Fit
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B07VKPRP9J |
| Best Sellers Rank | #216,173 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #473 in Car Mono Amplifiers |
| Brand Name | MB Quart |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 243 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00806576230168 |
| Included Components | Formula Series Monoblock Class D Amp (2,000 Watts) |
| Item Dimensions | 14.7 x 11.4 x 4 inches |
| Item Type Name | Formula Series Monoblock Class D Amp (2,000 Watts) |
| Item dimensions L x W x H | 14.7 x 11.4 x 4 inches |
| Manufacturer | MB Quart |
| Material Type | Metal |
| Maximum Output Power | 2000 watts |
| Maximum Supply Voltage | 12 Volts (DC) |
| Minimum Supply Voltage | 0.2 Volts |
| Model | FA1-2000.1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Output Power | 2000 Watts |
| Part Number | XFA120001 |
| UPC | 806576230168 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 9 Volts |
| Warranty Description | 1 Year |
## Product Details
- **Item dimensions L x W x H:** 37.3 x 29 x 10.2 centimeters
- **Voltage:** 9 Volts
- **Manufacturer:** MB Quart
## Images
## Questions & Answers
**Q: Will this power a sub box with two subs? Or is it truly a one-speaker amp? Thanks -**
A: This amplifier will power any number of subwoofers connected to it as long as the impedance is 1 ohm or greater.
**Q: Would this push two scar 12’s svr d4? Because I  own this model I have 2 SDR’s With this amp**
A: Amp is garbage
**Q: Can anyone verify (since it's not listed in the website) how many watts this puts out rms into 1 ohm @ 14vdc input?**