The Freud LU86R006M20 is a 160mm thin kerf general purpose saw blade featuring 28 ATB teeth, a 20mm arbor, and a positive 13ยฐ hook angle. Engineered with premium TiCo high-density carbide and Perma-Shield coating, it offers superior durability, corrosion resistance, and reduced blade drag. Its anti-vibration laser-cut design ensures quieter, smoother cuts, making it the ideal upgrade for Festool track saw users seeking professional-grade performance and longevity.
| ASIN | B002IPH968 |
| Assembled Diameter | 6.3 Inches |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #202,470 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #497 in Circular Saw Blades |
| Brand | Freud |
| Color | Multi |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (106) |
| Cutting Diameter | 6.3 Inches |
| Date First Available | April 3, 2007 |
| Finish | Brushed |
| Global Trade Identification Number | 00008925084877 |
| Included Components | Combination (Thin Kerf) Saw Blade |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Thickness | 160 Inches |
| Item Weight | 9.8 ounces |
| Item model number | LU86R006M20 |
| Manufacturer | Freud |
| Material | Blend |
| Measurement System | Metric |
| Number Of Pieces | 1 |
| Number of Teeth | 28 |
| Part Number | LU86R006M20 |
| Pattern | Solid |
| Product Dimensions | 6.3"L x 6.3"W |
| Shape | Rectangular |
| Size | One Size |
| Style | Perma-Shield Coated Thin Kerf General Purpose Saw Blade for Festool Saws, 20mm Arbor 160mm by 28-Teeth |
| UPC | 008925084877 |
| Usage | Professional |
| Voltage | 1 Volts |
| Wattage | 1 watts |
S**S
works great on FES tool track saws
Added this to my festoon track saw. Works great
T**L
Love them.
U**H
My go to tablesaw blade
A**.
No match to OEM blades, and barely any cost savings long term (blade gets dull quciker).
X**D
Excellent blade for my cordless track saws- DeWalt and Makita
Works well with my Dewalt and my cordless Makita cordless track saws. It will cut just the tiniest sliver more from your splinter guard than the stock DeWalt blade and the same with the Makita stock blade. It doesnโt seem to affect accuracy when going back and forth from the Dewalt or Makita blades on the same track. The difference is so small that itโs not noticeable to me. I notice more inaccuracies from blade deflections and saw body flex when bevel cutting and pushing the saw too hard or else not keeping the track guide tolerance slightly to the tight side of adjustment. As far as the diameter of this blade compared to the 165mm DeWalt and Makita blades I donโt notice a difference in the dewalt saw since the depth gauge accounts for the track and still works accurately with the smaller blade. If I set the DeWalt depth adjustment on the saw for 1/2โ (12mm) it will cut through that size fo stock material by about 1-2mm with this blade. With a 165mm blade it actually goes closer to 4mm beyond the material. The Makita sawโs scoring feature might not work with this smaller blade but I never seem to use that anyway, I just keep my blades clean and sharp. These have a large carbide bit for each tooth like an industrial blade and theyโre very sharp. The coating helps a lot with resin build up compared to the stock blades that both of my saws came with. In turn the blades run cooler and donโt tend to warp. I hope this review is helpful.